• سبد کالای شما خالی می باشد.
نام کالا تعداد قیمت
جمع: تومان
 

گالوانیزه گرم

هدف از انجام گالوانیزه گرم بر روی قطعات آهنی و مراحل انجام آن

هدف از انجام گالوانیزه گرم ایجاد  یک پوشش از جنس فلز << روی >>  بر روی سطح قطعات با مقاومت به خوردگی بالا در این قطعات است . برای ایجاد واکنشهای مناسب میان فولاد و روی لازم است قبل از انجام مرحله آبکاری سطح قطعه باید به طور کامل تمیز شود .

مراحل انجام آماده سازی سطح عبارتند از

چربی گیری : در این مرحله قطعه فولادی در داخل یک حمام حاوی محلول قلیایی داغ در دمای 70 تا 90 قرار میگیرد . در این فرایند  ذرات خاک، اثرات رنگ، چربی، روغن، و سایر آلودگی  را از سطح فلز پاک می کند. زمان غوطه وری به میزان آلودگی سطح بستگی دارد، اما به طور معمول بین 5 تا 15 دقیقه غوطه وری در محلول کافیست. بعلاوه، هم زدن آرام محلول تمیزکننده در حین غوطه وری تأثیر مطلوبی بر بازدهی بیشتر فرایند تمیزکاری خواهد داشت

اسید شویی : مرحله دوم آماده سازی سطحی، فرایند اسیدشویی است که طی آن قطعه در محلولی از اسید هیدروکلریک در دمای محیط  غوطه ور شده تا زنگ زدگی و پوسته های اکسید آهن از سطح فولاد پاک شوند. پس از فرایند اسیدشویی نیز قطعه باید در حمام آب شسته شود .

فلاکس زنی : در مرحله فلاکس زنی، قطعه اسیدشویی شده در یک محلول حاوی کلرید آمونیوم - کلرید روی با نسبت وزنی مناسب غوطه ور می شود. این فرایند تمامی اکسیدهای باقی مانده را از سطح فولاد جدا نموده و یک پوشش محافظ نازک روی سطح تشکیل می دهد که از اکسید شدن مجدد فولاد قبل از گالوانیزه جلوگیری می کند و زمینه واکنش دهی آهن و مذاب روی حین گالوانیزه را فراهم می آورد. قطعه پس از اعمال فلاکس در دمای حداکثر80 درجه سانتیگراد خشک میشود .

لازم به یاد آوری است که در صورت وجود رنگ , اکسید فولاد ضخیم و ... بر روی قطعه قبل از انجام این مراحل باید با استفاده از سند بلاست یا سایر روشهای موجود این آلودگی ها بر طرف شود .

پس از آماده سازی سطحی، قطعه تمیز به وان گالوانیزه منتقل شده و در حمام روی مذاب غوطه ور می‌شود. دمای مذاب حدود 450 درجه سانتیگراد است ( 30 درجه بیشتر از دمای ذوب روی ). سیالیت روی مذاب در این دما بالا بوده و چسبندگی بهتری با سطح فولاد برقرار می شود. پس از اتمام فرایند گالوانیزه گرم، محصولات پوشش داده شده از حمام خارج شده و روی اضافی با چکاندن و لرزاندن قطعه شره گیری می گردد.

جهت گالوانیزه گرم قطعات کوچک و یا رزوه دار قطعات در داخل دستگاه سانتریفوژ نصب شده و دستگاه به وان گالوانیزه منتقل می گردد. سپس سبد در حمام روی مذاب غوطه ور شده و پس از اتمام فرایند گالوانیزه گرم، سبد در داخل دستگاه سانتریفوژ می چرخد و با حرکت گریز از مرکز، مذاب اضافی از قطعات جدا می‌شود